A.) We use the famous equation proposed by Albert Einstein written below:
E = Δmc²
where
E is the energy of the photon
Δm is the mass defect, or the difference of the mass before and after the reaction
c is the speed of light equal to 3×10⁸ m/s
Substituting the value:
E = (1.01m - m)*(3×10⁸ m/s) = 0.01mc² = 3×10⁶ Joules
b) The actual energy may be even greater than 3×10⁶ Joules because some of the energy may have been dissipated. Not all of the energy will be absorbed by the photon. Some energy would be dissipated to the surroundings.
Answer:
The inverse frequency is
Explanation:
Given that,
Magnetic field = 20 T
Proportionality constant = 5 Hz/T
Change in magnetic field = 3 T
We know that,

We need to calculate the inverse frequency
Using formula of frequency


Put the value into the formula


Hence, The inverse frequency is
Answer:

Explanation:
As we know that the magnetic field near the center of solenoid is given as

now we know that initially the length of the solenoid is L = 18 cm and N number of turns are wounded on it
So the magnetic field at the center of the solenoid is 2 mT
now we pulled the coils apart and the length of solenoid is increased as L = 21 cm
so we have

now plug in all values in it


I don’t know what the angle is in your diagram so I used the angle from the vertical.