1. In a single atom, no more than 2 electrons can occupy a single orbital? A. True
2. The maximum number of electrons allowed in a p sublevel of the 3rd principal level is?
B.6
3. A neutral atom has a ground state electronic configuration of 1s^2 2s^2. Which of the following statements concerning this atom is/are correct?
B. All of the above.
Answer: There will be 75258 nuclei left at 6 pm.
Explanation:
a) half-life of the radioactive substance:
Half life is the amount of time taken by a radioactive material to decay to half of its original value.


b) Expression for rate law for first order kinetics is given by:

where,
k = rate constant
t = time for decomposition = 6 hours ( from 12 noon to 6 pm)
A = activity at time t = ?
= initial activity = 600, 000


Thus there will be 75258 nuclei left at 6 pm.
Answer: the answer is d
Explanation: there are not more than 10 violations within a twelve month period hope this helps
Answer:
a = 0.5 m/s²
Explanation:
Applying the definition of angular acceleration, as the rate of change of the angular acceleration, and as the seats begin from rest, we can get the value of the angular acceleration, as follows:
ωf = ω₀ + α*t
⇒ ωf = α*t ⇒ α =
= 
The angular velocity, and the linear speed, are related by the following expression:
v = ω*r
Applying the definition of linear acceleration (tangential acceleration in this case) and angular acceleration, we can find a similar relationship between the tangential and angular acceleration, as follows:
a = α*r⇒ a = 0.067 rad/sec²*7.5 m = 0.5 m/s²
Answer:
The temperature is 233.15 K
Explanation:
Recall the formula to convert degree Celsius (C) into Fahrenheit (F):

So if we want the value of degree C to be the same as the value of the degree F, we want the following: C = F
which replacing F with C on the right hand side of the equation above, allows us to solve for C:

This means that -40°C = -40°F
And this temperature in Kelvin is:
-40°C + 273.15 = 233.15 K