Answer:
Step-by-step explanation:
2c-1/3=4 1/6
(1/3 x 2= 2/6)
2c= 3 5/6
(6 x 3 + 5)
2c=23
c=11.5 or 11 1/2
Since each share was purchased when it was still quoted at 20 1/4, then when the stock value increases, it gains (25 1/4 - 20 1/4) = $5.00 for each stock.
Since you're to sell 30 shares of your stock, that means you'll be making a profit of (30 x 5 ) = $150.00.
Thus, the answer is C<span>.</span>
Strange problem...
Constraints are Y <= 40 bags and X=Y in quantity. Nothing else matters. That's a bad decision unless the chicken farmer lost a poker hand to store X.
Solution:
The square of the given equation can be completed as below:
Here we will make the terms on left hand side such that it gets the form of 

Hence the correct option is isolating the constant , -3.
The potential energy, E, of the penny is given by E=mgh. The energy, Q, required to raise the temperature of an object by an amount ΔT is given by Q=mcΔT. We can equate these two to get the result but we must use proper units and include the 60%:
(0.6)mgh=mcΔT
We see we can divide out the mass from each side
0.6gh=cΔT, then 0.6gh/c=ΔT
(0.6)9.81(m/s²)50m/385(J/kg°C) = 0.7644°C
since this is the change in temperature and it started at 25°C we get
T=25.7644°C
As you can see the result does not depend on mass. The more massive the copper object the more potential energy it will have to contribute to the heat energy, but the more stuff there will be to heat up, and the effect is that the mass cancels.