Answer:
<h2>9.375Nm</h2>
Explanation:
The formula for calculating torque τ = Frsin∅ where;
F = applied force (in newton)
r = radius (in metres)
∅ = angle that the force made with the bar.
Given F= 25N, r = 0.75m and ∅ = 30°
torque on the bar τ = 25*0.75*sin30°
τ = 25*0.75*0.5
τ = 9.375Nm
The torque on the bar is 9.375Nm
<span>A.) If a sideways force of 300 N is applied to the motor, how far will it move sideways?</span>
Answer:
Explanation:
40 divided by 10 then which would equal 4. Add the 1.0 , 2 ,and 15 together. Then multply the 60 by 18.0 after you are done dividing the answer is 3 with a remainder of 6.
Answer:
d. at the same velocity
Explanation:
I will assume the car is also travelling westward because it was stated that the helicopter was moving above the car. In that case, it depends where the observer is. If the observer is in the car, the helicopter would look like it is standing still ( because both objects have the same velocity). If the observer is on the side of the road, both objects would be travelling at the same velocity. Also recall that, velocity is a vector quantity; it is direction-aware. Velocity is the rate at which the position changes but speed is the rate at which object covers distance and it is not direction wise. Hence velocity is the best option.