Answer:
1.0125 x 10^19
Explanation:
current flowing through conductive wire= 9mA = 9 x 10^ -3 A
charge passing per 3 min
Q = It
= 9 x 10^ -3 x (3 x 60)
= 1.620 C
no of electrons in charge
Q = ne
1.620 = n x 1.6 x 10 ^ -19
n. = 1.0125 x 10 ^19
Answer:
= 1,386 m / s
Explanation:
Rocket propulsion is a moment process that described by the expression
- v₀ =
ln (M₀ / Mf)
Where v are the velocities, final, initial and relative and M the masses
The data they give are the relative velocity (see = 2000 m / s) and the initial mass the mass of the loaded rocket (M₀ = 5Mf)
We consider that the rocket starts from rest (v₀ = 0)
At the time of burning half of the fuel the mass ratio is that the current mass is
M = 2.5 Mf
- 0 = 2000 ln (5Mf / 2.5 Mf) = 2000 ln 2
= 1,386 m / s
Answer:
halved
Explanation:
The velocity of the a wave is obtained by multiplying the frequency and wavelength.

Where
v = Velocity
f = Frequency
= Wavelength
The velocity here is constant. So, if the frequency is doubled the wavelength is halved.
The charges are the same in absolute value, so the change of potential energy is the same. That means that the change in kinetic energy is also the same. Then:
1 = Ke/Kp = m_e *v_e^2 / m_p * v_p^2, or
v_e/v_p = sqrt( m_p/m_e),
So the speed of the electron will be sqrt( m_p/m_e) times greater than the speed of the proton