Answer is: the mass of a block of magnesium is 177.75 grams.
m(Fe) = 826 g.
d(Fe) = 7.9 g/cm³.
1) Calculate volume of iron and magnesium:
d(Fe) = m(Fe) ÷ V(Fe).
V(Fe) = m(Fe) ÷ d(Fe).
V(Fe) = 826 g ÷ 7.9 g/cm³.
V(Fe) = V(Mg) = 104.56 cm³.
2) Calculate mass of magnesium:
m(Mg) = V(Mg) · d(Mg).
m(Mg) = 104.56 g/cm³ · 1.7 g/cm³.
m(Mg) = 177.75 g.
Answer:
The final volume is 39.5 L = 0.0395 m³
Explanation:
Step 1: Data given
Initial temperature = 200 °C = 473 K
Volume = 0.0250 m³ = 25 L
Pressure = 1.50 *10^6 Pa
The pressure reduce to 0.950 *10^6 Pa
The temperature stays constant at 200 °C
Step 2: Calculate the volume
P1*V1 = P2*V2
⇒with P1 = the initial pressure = 1.50 * 10^6 Pa
⇒with V1 = the initial volume = 25 L
⇒with P2 = the final pressure = 0.950 * 10^6 Pa
⇒with V2 = the final volume = TO BE DETERMINED
1.50 *10^6 Pa * 25 L = 0.950 *10^6 Pa * V2
V2 = (1.50*10^6 Pa * 25 L) / 0.950 *10^6 Pa)
V2 = 39.5 L = 0.0395 m³
The final volume is 39.5 L = 0.0395 m³
1) Chemical equation
Cu + 2AgNO3 ---> Cu (NO3)2 + 2Ag
2) molar ratios
1 mol Cu: 2 moles AgNO3 : 1 mol Cu (NO3)2 : 2 mol Ag
3) Convert 12. 83 * 10^23 atoms of Cu in moles
12.83 * 10 ^ 23 atoms / (6.02 * 10^23 atoms / mol) = 2.131 mol Cu
4) Use the proportions
2.131 mol Cu * 2 mol Ag / 1 mol Cu = 4.262 mol Ag
5) Use the atomic mass of silver to convert 4.262 mol in grams
mass = number of moles * atomic mass = 4.262 mol * 107.9 g / mol = 459.9 grams
Answer: 459.9 g
The balanced equation given is:
4NH3 + 3O2 .....> 2N2 + 6H2O
From this equation, we can note that 4 moles of NH3 are required to produce 2 moles of N2.
Therefore, the mole ratio of NH3 to N2 is 4:2 which can be simplified into 2:1
Hybridization refers to the mixing of atomic orbitals in an atom. The number of hybrid orbitals needs to be equal to the number of orbitals that have involved in prior to mixing.
The isolated atoms cannot prevail in a hybridized state as the atom in an isolated state do not form any kind of bond with the other atom, due to which the atomic orbitals do not go through the process of hybridization.