A rock resting on the top of a hill has POTENTIAL energy, while a rock
rolling down a hill has KINETIC energy.
Answer: Thermal comductivity (K) is 3.964x 10 ^-3 W/m.k
Explanation:
Thermal comductivity K = QL/A∆T
Q= Amount of heat transferred through the material in watts = 75W
L= Distance between two isothermal planes = 0.740mm
A= Area of the surface in square metres = 2m^2
∆T= Temperature change = (37-30) °C.
Solving this : K =( 75 x 0.740 x 10^-3)/ 2 x (37-30)
K = 3.964x 10 ^-3 W/m.k
Setting reference frame so that the x axis is along the incline and y is perpendicular to the incline
<span>X: mgsin65 - F = mAx </span>
<span>Y: N - mgcos65 = 0 (N is the normal force on the incline) N = mgcos65 (which we knew) </span>
<span>Moment about center of mass: </span>
<span>Fr = Iα </span>
<span>Now Ax = rα </span>
<span>and F = umgcos65 </span>
<span>mgsin65 - umgcos65 = mrα -------------> gsin65 - ugcos65 = rα (this is the X equation m's cancel) </span>
<span>umgcos65(r) = 0.4mr^2(α) -----------> ugcos65(r) = 0.4r(rα) (This is the moment equation m's cancel) </span>
<span>ugcos65(r) = 0.4r(gsin65 - ugcos65) ( moment equation subbing in X equation for rα) </span>
<span>ugcos65 = 0.4(gsin65 - ugcos65) </span>
<span>1.4ugcos65 = 0.4gsin65 </span>
<span>1.4ucos65 = 0.4sin65 </span>
<span>u = 0.4sin65/1.4cos65 </span>
<span>u = 0.613 </span>
Answer:
Explanation:
Animal 1 because it takes 3s to go 25 meters 3.5s to go 50 meters and 5s to go 75 meters while the others take longer.
Answer:
magnitude = 7.446 km, direction = 75.22° north of east
Explanation:
From the questions,
To get the the magnitude of the resultant vector we use Pythagoras theorem
a² = b²+c²
From the diagram,
y² = 1.9²+7.2²
y² = 55.45
y = √(55.45)
y = 7.446 km.
The direction of the dolphin is given as,
θ = tan⁻¹(7.2/1.9)
θ = tan⁻¹(3.7895)
θ = 75.22° north of east
Hence the magnitude of the resultant vector = 7.446 km, and it direction is 75.22° north of east