Answer:
0.452 M
Explanation:
Remember that to get molarity, you have to go thru an equation:
M=mol/V (in liters)
So...
5.61 g NH4NO3 x 1 mol NH4NO3/80.043 g
=0.0701 mol NH4NO3
Convert mL to L
=155--->0.155 L
Plug in and divide.
0.0701/0.155
=0.452 M
Convert grams —> mols and then mols —> atoms
We know that there are 6.02 x 10^23 atoms/mol
And we know that there are about 160 grams of fe2o3 per mol
So (79g fe2o3)/(160 g/mol) = .49 mol fe2o3
Now we use avogadro’s number to do
(.49 mol fe2o3)/(6.02 x 10^23 atoms/mol) = the answer.
I’ll leave the easy math to you.
Answer:
The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg
Explanation:
Dalton's Law is a gas law that relates the partial pressures of the gases in a mixture. This law says that the pressure of a gas mixture is equal to the sum of the partial pressures of all the gases present.
In this case:
Ptotal=Pnitrogen + Poxygen + Pcarbondioxide
You know that:
- Ptotal= 0.998 atm
- Pnitrogen= 0.770 atm
- Poxygen= 0.198 atm
- Pcarbondioxide= ?
Replacing:
0.998 atm=0.770 atm + 0.198 atm + Pcarbondioxide
Solving:
Pcarbondioxide= 0.998 atm - 0.770 atm - 0.198 atm
Pcarbondioxide= 0.03 atm
Now you apply the following rule of three: if 1 atm equals 760 mmHg, 0.03 atm how many mmHg equals?

Pcarbondioxide= 22.8 mmHg
<u><em>The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg</em></u>
Answer:
13,2 %.
Explanation:
Overall yield = 0.55 * 0.24
= 0.132
= 13,2 %.
I will solve this question assuming the reaction equation look like this:
<span>MnO2 + 4 HCl ---> MnCl2 + Cl2 + 2 H2O.
</span>
For every one molecule of MnO2 used, there will be one molecule of Cl2 formed. If the molecular mass of MnO2 is 87g/mol and molecular mass of Cl2 is <span> 73.0 g/mol, the mass of MnO2 needed would be:
Cl mass/Cl molecular mass * MnO2 molecular mass=
25g/ (73g/mol) * (87g/mol) * 1/1= 29.8 grams</span>