Answer: Pentane C5H12
Explanation:
The boiling point of a substance is simply defined as the temperature whereby a liquid's vapor pressure is equal to the pressure that is surrounding the liquid and hence, the liquid will changes into vapor.
The likely molecular formula for this compound is Pentane i.e C5H12 due to the fact that its boiling point is between Butane with formula C4H10 and Hexane with formula C6H14 boiling points.
Answer: 178.9 g
Explanation:
Density = 
find volume of the cube: (5.80 cm) (5.80 cm) (5.80cm) = 195.112 cm³
1.0 cm³ = 1.0 mL
so 195.112 cm³ = 195.112 mL
plug value into density equation:
0.917 g/mL = (mass) / (195.112 mL)
and solve for mass!
Answer:
The correct option is c
Explanation:
The chemical equation for the reaction of Z-4,5-dimethyloct-4-ene and HCl is shown on the first uploaded image
Now looking at the product we see that there are two who has four different groups attached to them this carbon are known as chiral carbons hence the product formed is a pair of diastereomers
<span>There
are a number of ways to express concentration of a solution. This includes
molarity. Molarity is expressed as the number of moles of solute per volume of
the solution. We calculate the mass of the solute by first determining the number of moles needed. And by using the molar mass, we can convert it to units of mass.
Moles </span>(nh4)3po4 = 0.250 L (0.150 M) = 0.0375 moles (nh4)3po4
Mass = 0.0375 mol (nh4)3po4 (149.0867 g / mol) = 5.59 g (nh4)3po4
Answer:
Forward direction
Explanation:
The reaction quotient of an equilibrium reaction measures relative amounts of the products and the reactants present during the course of the reaction at particular point in the time.
Q < Kc , reaction will proceed in forward direction.
Q > Kc , reaction will proceed in backward direction.
Q = Kc , reaction at equilibrium.
It is the ratio of the concentration of the products and the reactants each raised to their stoichiometric coefficients. The concentration of the liquid and the gaseous species does not change and thus is not written in the expression.
Thus, for the reaction:
The expression is:
![Q=\frac {[CIO_3^{-}][Cl^{-}]^2}{[CIO^{-}]^3}](https://tex.z-dn.net/?f=Q%3D%5Cfrac%20%7B%5BCIO_3%5E%7B-%7D%5D%5BCl%5E%7B-%7D%5D%5E2%7D%7B%5BCIO%5E%7B-%7D%5D%5E3%7D)
Given,
[Cl⁻] = 0.50 mol/L; [ClO₃⁻] = 0.32 mol/L; [ClO⁻] = 0.24 mol/L
So,

Q = 5.7870
Since, Q < Kc (
)
The reaction will go in forward direction.