Answer:
4.16L
Explanation:
From the question given, we obtained the following data:
Molarity = 0.225 M
Number of mole of KI = 0.935mole
Volume =?
Molarity = mole / Volume
Volume = mole /Molarity
Volume = 0.935/0.225
Volume = 4.16L
Therefore, 4.16L of KI is needed.
S, sulfur does not have a noble gas electron.
<span>Avogadro's number
represents the number of units in one mole of any substance. This has the value
of 6.022 x 10^23 units / mole. This number can be used to convert the number of
atoms or molecules into number of moles. We calculate as follows:
</span>1.40x10^23 molecules of N2 ( 1 mol / 6.022 x 10^23 molecules ) ( 28.02 g / mol ) = 6.51 g N2
Answer:
1.01atm is the pressure of the gas
Explanation:
The difference in heights in the two sides is because of the difference in pressure of the enclosed gas and the atmospheric pressure. This difference is in mm of the nonvolatile liquid. The difference in mm Hg is:
32.3mm * (0.993g/mL / 13.6g/mL) = 2.36mmHg
As atmospheric pressure is 765mm Hg and assuming the gas has more pressure than the atmospheric pressure (There is no illustration), the pressure of the gas is:
765mm Hg + 2.36mm Hg = 767.36 mmHg
In atm:
767.36 mmHg * (1atm / 760 mmHg) =
1.01atm is the pressure of the gas
D has a total of four significant figures.