Answer:
Critical value t-score=2.701.
Step-by-step explanation:
When we calculate a confidence interval with an unknown population standard deviation, we estimate it from the sample standard deviation and use the t-score instead of the z-score.
The critical value for t depends on the level of confidence and the degrees of freedom.
If the sample size is 42, the degrees of freedom are:

For a confidence level of 99% and 41 degrees of freedom, the critical value of t is t=2.701.
Answer:
Step-by-step explanation:
From the given information:
Let X represent the amount of the stock that goes up in the first period; &
Let Y denote the cumulative amount that goes up in the first three periods.
Then,




∴

Answer:
a on edge
Step-by-step explanation:
i took the cumulative exam
Answer:
(2, -8)
Step-by-step explanation:
The coordinates of M are the average of the coordinates of X and Y.
-3 = (x + -8) / 2
-1 = (y + 6) / 2
Solving:
x = 2
y = -8
Well we overall have two different equations we can make here with two different variables. If 35 & 20 were to be our daily charge, and y is our per mile charge, we can infer that x times y is equal to our overall car-rental price, so if we set it out correctly, our equations should be
35 x (y).15 =
20 x (y).45 =