Answer:
Option D : $20
Step-by-step explanation:
The average total cost to produce 100 oatmeal cookie = $0.25 per cookie.
So, total cost for 100 cookies will be =
dollars
The company’s marginal cost is constant at $0.10 for all oatmeal cookies produced.
When 50 cookies are produced, the marginal cost will be =
dollars
The total cost to produce 50 oatmeal cookies =
dollars
Hence, option D is correct.
Answer:
Step-by-step explanation:
n + q = 20
.05n + .25q = 3.00
5n + 25q = 300
n + q = 20
5n + 25q = 300
-5n - 5q = -100
20q = 200
q = 10 quarters
n + 10 = 20
n = 10 nickels
(10 nickels, 10 quarters)
Answer is 4 lb.,12 oz.
As one pound has 16 ounces.
When we convert the given 5 lb. into ounces we multiply it by 16.
5 lb = 5 x 16 oz
5 lb = 80 oz
When we subtract 4 oz from 80 oz
We get
80 - 4 = 76 oz
Which is
64 oz + 12 oz
(16 x 4) oz + 12 oz
Which will be
4 lb. + 12 oz
So the answer will be
4 lb., 12 oz.
Answer:
Step-by-step explanation:
105/5= 21
21m=b
feel free to ask any question
She initially had 17 dollars.