Answer:

Explanation:
Given that,
Mass of a toy, m = 0.62 kg
Horizontal force, F = 16.3 N
Force on the opposite direction, F' = 15.8 N
We need to find the acceleration of the toy.
Here, two forces are acting in opposite direction, the net force will be the difference of forces.
Net force = 16.3 N-15.8 N
=0.5 N
The formula for net force is given by :
F = ma
a is the acceleration of the toy

So, the acceleration of the toy is
.
Answer:A
Explanation:Find attached picture file for details
Since speed (v) is in ft/sec, let's convert our diameters from inches to feet:
1) 5/8in = 0.625in
0.625in × 1ft/12in = 0.0521ft
2) 0.25in × 1ft/12in = 0.021ft
Equation:






new velocity coming out of the hose then is
44 ft/sec
Answer:

Explanation:
Given that
J(r) = Br
We know that area of small element
dA = 2 π dr
I = J A
dI = J dA
Now by putting the values
dI = B r . 2 π dr
dI= 2π Br² dr
Now by integrating above equation


Given that
B= 2.35 x 10⁵ A/m³
r₁ = 2 mm
r₂ = 2+ 0.0115 mm
r₂ = 2.0115 mm

By putting the values


The working equation for this one is:
E = F/Q, where E is the strength of the electric field, F is the electric force and Q is the charge. Substituting the corresponding values, the strength of the electric field is equal to
E = -30 nN/-3 nC
E = 10 nN/nC