Answer:
The final pressure is approximately 0.78 atm
Explanation:
The original temperature of the gas, T₁ = 263.0 K
The final temperature of the gas, T₂ = 298.0 K
The original volume of the gas, V₁ = 24.0 liters
The final volume of the gas, V₂ = 35.0 liters
The original pressure of the gas, P₁ = 1.00 atm
Let P₂ represent the final pressure, we get;



∴ The final pressure P₂ ≈ 0.78 atm.
Answer:
1 M
Explanation:
Magnesium chloride will furnish chloride ions as:
Given :
Moles of magnesium chloride = 0.20 mol
Thus, moles of chlorine furnished by magnesium chloride is twice the moles of magnesium chloride as shown below:
Moles of chloride ions by magnesium chloride = 0.40 moles
Potassium chloride will furnish chloride ions as:
Given :
Moles of potassium chloride = 0.10 moles
Thus, moles of chlorine furnished by potassium chloride is same as the moles of potassium chloride as shown below:
Moles of chloride ions by potassium chloride = 0.10 moles
Total moles = 0.40 + 0.10 moles = 0.50 moles
Given, Volume = 500 mL = 0.5 L (1 mL = 10⁻³ L)
Concentration of chloride ions is:
<u>
The final concentration of chloride anion = 1 M</u>
Explanation:
Average atomic mass of the vanadium = 50.9415 amu
Isotope (I) of vanadium' s abundance = 99.75 %= 0.9975
Atomic mass of Isotope (I) of vanadium ,m= 50.9440 amu
Isotope (II) of vanadium' s abundance =(100%- 99.75 %) = 0.25 % = 0.0025
Atomic mass of Isotope (II) of vanadium ,m' = ?
Average atomic mass of vanadium =
m × abundance of isotope(I) + m' × abundance of isotope (II)
50.9415 amu =50.9440 amu× 0.9975 + m' × 0.0025
m'= 49.944 amu
The atomic mass of isotope (II) of vanadium is 49.944 amu.
for HClO, pKa = 7.54
for HNO_2, pKa = 3.15
for CH3 COOH, pKa = 4.74
Explanation:
The concentration of the solution given is 0.1 M has a pH closest to 7
The mixtures are weak acids and their salts except
HNO_3 and NaNO_3 pH = pH is near to '1'
for buffers( acidic) pH = pKa + log [salt] / [acid]
therefore [salt] = [acid] = 0.1 pH = pKa + log 0.1 / 0.1 = pKa
pH = pKa
for HClO, pKa = 7.54
for HNO_2, pKa = 3.15 therefore HClO and NaclO
mixture hs a pH closest to '7'
for CH3 COOH, pKa = 4.74
Answer:
6.1 ×10^-19 J
Explanation:
From E= hc/λ
h= planks constant = 6.6×10^-34 Js
c= speed of light = 3×10^8 ms^1
λ= wavelength = 325 nm
E= 6.6 × 10^-34 × 3×10^8/325 × 10^-9
E= 0.061 × 10^ -17 J
E= 6.1 ×10^-19 J