Answer:
Explanation:
The speed of the water in the large section of the pipe is not stated
so i will assume 36m/s
(if its not the said speed, input the figure of your speed and you get it right)
Continuity equation is applicable for ideal, incompressible liquids
Q the flux of water that is Av with A the cross section area and v the velocity,
so,


the diameter decreases 86% so


Thus, speed in smaller section is 48.6 m/s
As the temperature changes and their masses are the same, heat lost by the balls is directly proportional to their specific heat values. The heat lost by the aluminum ball is higher implies aluminum has higher specific heat.
Answer:
90.77%
its capacity utilization rate for the month is 90.77%
Explanation:
The capacity utilisation rate can be expressed mathematically as;
Capacity utilisation rate = capacity used/Best operating level × 100%
Given;
Total Number of production time = 205hours
Production output/capacity used = 21400 units
Best operation rate = 115units/hour
Best operation output for the month of July( at best operation level )
=115units/hour × 205 hours = 23575 units
Capacity utilisation rate = 21400/23575 × 100%
= 90.77%
Answer:
Normal Conversation: i=106i0
i(dB)=60
Power saw a 3 feet: i=1011i0
i(dB)=110
Jet engine at 100 feet: i=1018i0
i(dB)=180
Explanation:
if these are the same as edge, then these are the answers! :)