First, let's determine the number of moles of carbon atoms by using molar mass. Then, using Avogadro's number, we can find the number of C atoms:
*1 mole of C3H8O= (12.0x3)+(1.0x8)+(16.0x1) = 60.0g/mol
25.0 grams C3H8O x (1 mole C3H8O/60.0 grams) = 0.417 mol
0.417mol C3H8O has (3 x 0.417 moles) C atoms = 1.251 moles C atoms
1.251 moles C atoms x(6.022x10^23 atoms/mol) = 9.42x10^23 C atoms.
The answer is in 3 significant figures, as that's what we have in the given, and we matched it with our rounding of the atomic masses from the periodic table.
You can do this all in one equation written left to right, just exclude the intermediate answers. Just easier to show it this way on the computer screen.
Each of the Isotopic mass * its Abundance Sum together divide by 100.
(179.946706*0.12 + 181.948206*26.5 + 182.9502245*14.3 + 183.9509326*30.64 + 185.954362*28.43 ) / 100
You get 183.84 (5s.f. ) or (183.8417786)
_award brainliest if helped!
The answer is leucine would be in the interior, and serine would be on the exterior of the globular protein.
The side chain (R group) of the amino acid serine is CH₂OH. The side chain of the amino acid leucine is CH₂CH(CH₃)₂. In globular protein, leucine found in the interior, and serine found on the exterior. The nature of side chain decides the amino acid position in the globular protein , as CH₂CH(CH₃)₂ this is hydrophobic and CH₂OH is hydrophlic.
Answer:
Inventory management documentation
Explanation:
Inventory management documentation is a system of tracking the company's stock. In ordinary terms, Inventory management refers to the sequential processes which include; ordering, storing, and using a company's inventory. The scope of inventory management also covers the management of raw materials, components, and finished products as well as warehousing and processing such items.
Inventory management documentation will surely aid Lin to know what employee has received his/her laptop and who has not from his inventory records. The scope of Inventory management documentation transverses the entire spectrum of a supply chain.
a.
Acids react with bases and give salt and water and the products.
Hence, HCl reacts with NaOH and gives NaCl salt and H₂O as the products. The reaction is,
HCl(aq) + NaOH(aq) → NaCl(aq) + H₂O(l)
To balance the reaction equation, both sides hould have same number of elements.
Left hand side, Right hand side,
H atoms = 2 H atoms = 2
Cl atoms = 1 Cl atoms = 1
Na atoms = 1 Na atoms = 1
O atoms = 1 O atoms = 1
Hence, the reaction equation is already balanced.
b.
Molarity (M)= moles of solute (mol) / Volume of the solution (L)
HCl(aq) + NaOH(aq) → NaCl(aq) + H₂O(l)
Molarity of NaOH = <span>0.13 M
</span>Volume of NaOH added = <span>43.7 mL
Hence, moles of NaOH added = 0.13 M x 43.7 x 10</span>⁻³ L
= 5.681 x 10⁻³ mol
Stoichiometric ratio between NaOH and HCl is 1 : 1
Hence, moles of HCl = moles of NaOH
= 5.681 x 10⁻³ mol
5.681 x 10⁻³ mol of HCl was in <span>26.9 mL.
Hence, molarity of HCl = </span>5.681 x 10⁻³ mol / 26.9 x 10⁻³ L
= 0.21 M