Answer:

(we need the mass of the astronaut A)
Explanation:
We can solve this by using the conservation law of the linear momentum P. First we need to represent every mass as a particle. Also we can simplify this system of particles by considering only the astronaut A with an initial speed
of 0 m/s and a mass
and the IMAX camera with an initial speed
of 7.5 m/s and a mass
of 15.0 kg.
The law of conservation says that the linear momentum P (the sum of the products between all masses and its speeds) is constant in time. The equation for this is:

By the law of conservation we know that
For
(final linear momentum) we need to treat the collision as a plastic one (the two particles stick together after the encounter).
So:


By law of refraction we know that image position and object positions are related to each other by following relation

here we know that



now by above formula


so apparent depth of the bottom is seen by the observer as h = 3.39 cm
Answer:
v=5.86 m/s
Explanation:
Given that,
Length of the string, l = 0.8 m
Maximum tension tolerated by the string, F = 15 N
Mass of the ball, m = 0.35 kg
We need to find the maximum speed the ball can have at the top of the circle. The ball is moving under the action of the centripetal force. The length of the string will be the radius of the circular path. The centripetal force is given by the relation as follows :

v is the maximum speed

Hence, the maximum speed of the ball is 5.86 m/s.
A roller coaster accelerates from an initial velocity of 6.0 m/s to a final velocity of 70 m/s over 4 seconds. whats the acceleration