answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ikadub [295]
1 year ago
11

Raleigh went to a gaming arcade for his birthday. His parents gave him $55 to spend. He purchased $14.25 in food and drinks, and

put the rest of the money on a gaming card to spend at the arcade. Each game cost $1.25. Choose which inequality represents how many games "g" he can play.
Mathematics
1 answer:
xenn [34]1 year ago
6 0

Answer:

Kindly check explanation

Step-by-step explanation:

Given that :

Total amount to spend = $55

Amount of food and drinks purchased = $14.25

Amount put on gaming card = $(55 - 14.25) = $40.75

Cost per game = $1.25

Number of games (g) he can play

Number of games g:

Amount put on gaming card / cost per game

= $40.75 / $1.25

= 32.6 games

g ≤ 32

You might be interested in
Charles wants to find out if the students in foreign language classes spend more time in class speaking in English or in the for
Nuetrik [128]

C. The way the sample was chosen may overrepresent or underrepresent students taking certain language classes.

The samples he chose may not be a representative sample because the number of students per foreign language class may not be the same. Since classes have different numbers of students, one may have a very large number of students while another may have only a few. Taking equal number of students per class is not a representative sample because it doesn't represent the students correctly.

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Joey is buying plants for his garden. He wants to have at least twice as many flowering plants as nonflowering plants and a mini
vodomira [7]
(24, 12) and (36, 0).  The least amount of flowering plants occurs when x=2y, and the largest amount occurs when y=0.  These two points satisfy both conditions and both sum to 36.
7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Is 16.45 greater than, less than or equal to 16.454
vampirchik [111]
<span>16.45 is less than 16.454. The reason is because 16.454 is 4 thousandths more than 16.45 assuming that both numbers are exact numbers. Although it is only a small amount it still makes 16.45 less than 16.454.</span>
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Gina sold 5/8 of a mushroom pizza and 3/4 of an onion pizza to the same family.How much pizza in all did the family buy?
Murrr4er [49]

Answer:

1 and 3/8 of pizza

Step-by-step explanation:

5/8 + 3/4

3/4 x 2 to get the same denominator as 5/8

5/8 + 6/8 = 11/8

11/8 = 1 3/8

6 0
2 years ago
A wedding planner purchased small and large lanterns for a wedding reception. The small lanterns cost $25 each, and the large la
Marina CMI [18]
Answer: y=12 x=28

Explanation:
x=Amount of Small Lanterns y=Amount of Large Lanterns
25x+40y=1180
x+y=40
x=40-y
25(40-y)+40y=1180
1000-25y+40y=1180
1000+15y=1180
15y=180
y=12
x+12=40
x=28
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is the line y = 3x – 7 parallel or perpendicular to 3x + 9y = 9? Explain your answer.
    5·2 answers
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce
    5·2 answers
  • Suppose 123 people voted for Danny. If 55 of the votes were from girls, what would be the ratio of votes from girls to votes fro
    14·2 answers
  • On a final exam, each multiple-choice question is worth 4 points and each word problem is worth 8 points. Lorenzo needs at least
    6·2 answers
  • Explain the tangent line problem
    6·1 answer
  • Noah received a $500 signing bonus when he accepted a job as a paralegal. If he makes $28 an hour, which equation models Noah's
    11·1 answer
  • At the beginning of the month, Kimberly had $65.78. since then, she has received three payments of $32.50 from her babysitting j
    14·2 answers
  • A bike shop rents each of its mountain bikes for a one-time $10.50 insurance charge plus $4.50 per hour. Which equation can be u
    9·1 answer
  • Anika buys a pair of shin guards for $8.58 and several pairs of soccer socks for $4.29 per pair. If she spends $25.74 before tax
    14·1 answer
  • Crude oil Imports to one country from another for 2009-2013 could be approximated by the following model where t is time in year
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!