The gravitational potential energy of the brick is 25.6 J
Explanation:
The gravitational potential energy of an object is the energy possessed by the object due to its position in a gravitational field.
Near the surface of a planet, the gravitational potential energy is given by

where
m is the mass of the object
g is the strength of the gravitational field
h is the height of the object relative to the ground
For the brick in this problem, we have:
m = 8 kg is its mass
g = 1.6 N/kg is the strenght of the gravitational field on the moon
h = 2 m is the height above the ground
Substituting, we find:

Learn more about potential energy:
brainly.com/question/1198647
brainly.com/question/10770261
#LearnwithBrainly
Answer:
100 meters, 54.5 East of North or 125.5 North of East.
Explanation:
Try drawing it out to get a better visual. Make sure that when you draw the arrows that you make a scale (for example: 1 cm = 10 meters). After drawing it out, draw a line from the origin/starting point and connect it to the end point from the "75 m west" arrow. Then, measure the line you drew and convert it back into meters. Lastly, measure the angle.
Answer:
Part a)
Induced EMF when length vector is along Z direction is 0.72 V
Part b)
Induced EMF when length vector is along Y direction is ZERO
Explanation:
As we know that the motional EMF induced in the wire is given as

1)
As we know that



now we have

so we have

2)
If the length vector is along Y direction then we have

so again we have

so we have
EMF = 0
Answer:
Explanation:
a )
This type of spectrum is called line emission spectrum . Because it consists of lines . It is emission spectrum because it is due to emission of radiation from a source .
b ) The wavelength of a photon is inversely proportional to its energy . Photon due to transition between n = 1 and n = 3 will have higher energy than
that due to transition between n = 2 and n = 5 . So the later photon ( B) will have greater wavelength or photon due to transition between n = 2 and n = 5 will have greater wavelength .