Answer:
V=20cm/s
Explanation:
The average speed is the distance total divided the time total:

First stage:
T1=5s

But,
(decelerates to rest)
then: 
on the other hand:

X1=75cm
Second stage:
T2=5s

X2=125cm
Finally:
X=X1+X2=200cm
T=T1+T2=10s
V=X/T=20cm/s
<span>(a) 0.0676 l
(b) 67.6 cc
So we've been told that 5.00 L of blood flows through the heart every minute and that the heart beats 74.0 times per minute. So that means that for every beat of the heart, 5.00 L / 74.0 = 0.067567568 L of blood flows through the heart. Rounding to 3 significant figures gives 0.0676 l. Converting from liters to cubic centimeters simply require a multiplication by 1000, so we have 67.6 cc of blood pumped per beat.</span>
You did not include the quesetion, but I can help you to understand the problem and how to find the relevant information.
1) The angle of 13° with which the shark ascends meets this:
Vertical ascending velocity = 0.85m/s * sin(13°)
Horizontal velocity = 0.85m/s * cos(13°)
2) The length swan by the shark ascending meets this
Vertical ascending length = 50 m
Horizontal length, y:

From that y = 50 * tan(13°)
=> y = 11.54 m.
3) Conclusions:
1) The shark run 50 m vertically upward and 11.54 m horizontally.
2) The length of the path run by the shark may be calculated using Pythagoras' theorem:
hypotenuse^2 = (50m)^2 + (11.54m)^2 = 2633.25m^2
hypotenuse = 51.35m
So, the shark swan 51.35 m to reach the surface.
A. 4 cm behind the mirror
<span> For any mirror, </span><span><span>so</span><span>si</span>=<span>f^2</span></span>. Therefore, by plugging in the values, you get <span>18<span>si</span>=144. 144/18 = 8, so </span><span><span>si</span>=8</span>
<span> The focal point is located 12 cm from the mirror, and </span><span>si</span><span> is the distance of the image from the focal point, so the image is 4 cm from the mirror. The mirror is convex, so then the focal point and the image are both behind the mirror.</span>
1) Focal length
We can find the focal length of the mirror by using the mirror equation:

(1)
where
f is the focal length

is the distance of the object from the mirror

is the distance of the image from the mirror
In this case,

, while

(the distance of the image should be taken as negative, because the image is to the right (behind) of the mirror, so it is virtual). If we use these data inside (1), we find the focal length of the mirror:

from which we find

2) The mirror is convex: in fact, for the sign convention, a concave mirror has positive focal length while a convex mirror has negative focal length. In this case, the focal length is negative, so the mirror is convex.
3) The image is virtual, because it is behind the mirror and in fact we have taken its distance from the mirror as negative.
4) The radius of curvature of a mirror is twice its focal length, so for the mirror in our problem the radius of curvature is: