Answer:
v = [√(g/2h)]L
Explanation:
Let v be the initial horizontal velocity, t be the time James Bond uses to jump over the ledge of length, L.
So, vt = L and t = L/v
Also, since James Bond has no initial horizontal velocity, he falls freely through the distance, h so we use the equation y - y' = ut - 1/2gt², where y = 0 (at the top of the cliff) and y' = -h, u = 0 (initial vertical velocity), g = acceleration due to gravity = 9.8 m/s² and t = the time it takes to jump off the cliff = L/v.
Substituting these values into the equation, we have
y' - y = ut - 1/2gt²
-h - 0 = 0 × t - 1/2g(L/v)²
-h = - 1/2gL²/v²
v² = gL²/2h
taking square root of both sides, we have
v = [√(g/2h)]L
So, James Bond's minimum horizontal speed is v = [√(g/2h)]L
Answer:
So length of pendulum is 143.129 m
Explanation:
We have given period of simple pendulum is 2 sec
We have to find the length of simple pendulum
Let the length of pendulum is l
Acceleration due to gravity
is
Time period is given by 
So 

Squaring both side

l =143.129 m
So length of pendulum is 143.129 m
Answer:
28√3 m
Explanation:
A = vertex where receiver is placed
S = focus
Bp = r = radius of the outside edge
Bc = 2r = diameter
The full explanation is shown in the picture attached herewith. Thank you and i hope it helps.
Explanation:
a) m1u1 + m2u2 = v(m1+m2)
1000×6 + 5000×0 = v(1000+5000)
6000 + 0 = 6000v
v = 6000/6000
v = 1 m/s
b) ½ ×(m1+m2)v²
= 0.5×6000×1²
=0.5×6000
=3000J
=3KJ
c) solve for b4 collision and compare
Goodluck
Answer:
a) 0.0625 I_1
b) 3.16 m
Explanation:
<u>Concepts and Principles </u>
The intensity at a distance r from a point source that emits waves of power P is given as:
I=P/4π*r^2 (1)
<u>Given Data</u>
f (frequency of the tuning fork) = 250 Hz
I_1 is the intensity at the source a distance r_1 = I m from the source.
<u>Required Data</u>
- In part (a), we are asked to determine the intensity I_2 a distance r_2 = 4 in from the source.
- In part (b), we are asked to determine the distance from the tuning fork at which the intensity is a tenth of the intensity at the source.
<u>solution:</u>
(a)
According to Equation (1), the intensity a distance r is inversely proportional to the distance from the source squared:
I∝1/r^2
Set the proportionality:
I_1/I_2=(r_2/r_1)^2 (2)
Solve for I_2 :
I_2=I_1(r_2/r_1)^2
I_2=0.0625 I_1
(b)
Solve Equation (2) for r_2:
r_2=(√I_1/I_2)*r_1
where I_2 = (1/10)*I_1:
r_2=(√I_1/1/10*I_1)*r_1
=3.16 m