Answer: Lead(II) nitrate but idk the rest
Explanation:
Answer:
Explanation:
So basically it just asking you question about that surtain subject .
Answer:
CO
Explanation:
From Graham's law, time taken to diffuse is directly proportional to the molecular mass of the gases. For two different gases.
t1/t2=√m1/m2
Since gas 1 diffuse 1.25 times as slowly as gas 2 and gas 1 is CO2 with m as 44g
1.25/1=√44/m2
Therefore m2=28g CO
Answer:
Mole fraction of nitrogen = 0.52
Explanation:
Given data:
Temperature = 31.2 °C
Pressure = 870.2 mmHg
Volume = 15.1 L
Mass of mixture = 24.1 g
Mole fraction of nitrogen = ?
Solution:
Pressure conversion:
870.2 /760 = 1.12 atm
Temperature conversion:
31.2 + 273 = 304.2 K
Total number of moles:
PV = nRT
n = PV/RT
n = 1.12 atm × 15.1 L / 0.0821 L.atm. mol⁻¹.K⁻¹ × 304.2 K
n = 16.9 L.atm. /25 L.atm. mol⁻¹
n = 0.676 mol
Number of moles of nitrogen are = x
Then the number of moles of CO₂ = 0.676 - x
Mass of nitrogen = x mol . 28 g/mol and for CO₂ Mass = 44 g/mol ( 0.676 - x)
24.1 = 28x + ( 29.7 -44x)
24.1 - 29.7 = 28x - 44x
-5.6 = -16 x
x = 0.35
Mole fraction of nitrogen:
Mole fraction of nitrogen = moles of nitrogen / total number of moles
Mole fraction of nitrogen = 0.35 mol / 0.676 mol
Mole fraction of nitrogen = 0.52
Answer:
2 H₃PO₄(aq) + 3 Ba(OH)₂(aq) ⇒ Ba₃(PO₄)₂(s) + 6 H₂O(l)
Explanation:
Let's consider the unbalanced equation that occurs when phosphoric acid reacts with barium hydroxide to form water and barium phosphate. This is a neutralization reaction.
H₃PO₄(aq) + Ba(OH)₂(aq) ⇒ Ba₃(PO₄)₂(s) + H₂O(l)
We will balance it using the trial and error method.
First, we will balance Ba atoms by multiplying Ba(OH)₂ by 3 and P atoms by multiplying H₃PO₄ by 2.
2 H₃PO₄(aq) + 3 Ba(OH)₂(aq) ⇒ Ba₃(PO₄)₂(s) + H₂O(l)
Finally, we will get the balanced equation by multiplying H₂O by 6.
2 H₃PO₄(aq) + 3 Ba(OH)₂(aq) ⇒ Ba₃(PO₄)₂(s) + 6 H₂O(l)