What is the probability that a student with a GPA below 3.0 does not enjoy school?
Only 15/60 below 3.0 enjoy school.
Rounded, that equals 25%.
Therefore, there is a 75% probability that a student with a GPA below 3.0 does not enjoy school.
Answer:
Step-by-step explanation:
x= money earned per hour working as a cashier.
y=money earned per hour working delivering newspapers.
We propose the following system of equations:
5x + 4y =77
6x + 3y=78
We solve the system by reduction method:
-6*(5x+4y=77) ⇒ -30x-24y=-462
5*(6x+3y=78)⇒ 30x+15y=390
---------------------------
-9y=-72 ⇒ y=-72 /-9=8
Now, we get the value of "x" replacing the value of "y" by "8" in any part of the equation above.
5x + 4(8)=77
5x+32=77
5x=77-32
5x=45
x=45/5=9
therefore;
money earned per hour working as a cashier= $9/ hour
money earned per hour working delivering newspapers=$8/hour
Y - the money he still owes,
x - the number of months ( from x = 0 to x = 18 ):
y = 2,016 - 112 x
378% is the correct answer. Divide 280 by 100 to find 1 percent. Then multiply by 135 to find 135%