500=2.5x+200
x=the amount of desserts.
500-200=2.5x
300=2.5x
x=120
C is the answer.
Answer:
40%
Step-by-step explanation:
From the given statements:
The probability that it rains on Saturday is 25%.
P(Sunday)=25%=0.25
Given that it rains on Saturday, the probability that it rains on Sunday is 50%.
P(Sunday|Saturday)=50%=0.5
Given that it does not rain on Saturday, the probability that it rains on Sunday is 25%.
P(Sunday|No Rain on Saturday)=25%=0.25
We are to determine the probability that it rained on Saturday given that it rained on Sunday, P(Saturday|Sunday).
P(No rain on Saturday)=1-P(Saturday)=1-0.25=0.75
Using Bayes Theorem for conditional probability:
P(Saturday|Sunday)=
=
=0.4
There is a 40% probability that it rained on Saturday given that it rains on Sunday.
Answer:
a) 1 tsp.
b) 1.5 tsp.
c) 2 tsp.
Step-by-step explanation:
Complete Correct Question
Animals: The label on a bottle of pet vitamins lists dosage guidelines. What dosage would you give to each of these animals? (a) a 18 kg adult dog (b) a 6 kg cat (c) 18 kg pregnant dog
- The dosage listed for adult dog is 1/2 tsp per 9 kg dog weight.
- The dosage listed for adult cat is 1/4 tsp per 1 kg weight.
- The dosage listed for pregnant dog is 1/2 tsp per 4.5 kg dog weight.
Solution
a) 18 kg adult dog
The dosage listed for adult dog is 1/2 tsp per 9 kg dog weight.
9 kg dog weight = (1/2) tsp
18 kg adult dog = (18/9) × (1/2) = 1 teaspoon.
b) 6 kg cat
The dosage listed for adult cat is 1/4 tsp per 1 kg weight.
1 kg cat = (1/4) tsp
6 kg cat = (6/1) × (1/4) = (6/4) = 1.5 teaspoons.
c) 18 kg pregnant dog
The dosage listed for pregnant dog is 1/2 tsp per 4.5 kg dog weight.
4.5 kg dog weight = (1/2) tsp
18 kg pregnant dog = (18/4.5) × (1/2) = 2 teaspoons.
Hope this Helps!!!
Answer:they are not perpendicular because their slopes are not negative reciprocals.
Step-by-step explanation:
FG’s slope is 3/4 while HJ’s slope is 2/3. i just had this question on my test lol