If you are asking for the word for this definition it is a <span>attraction by the two nucluei</span>
Answer:
Magnification is the number of times larger an image is compared with the real size of the object.
Magnification = Image / Actual = 5/0.4 =12.5
Explanation:
About 2,500 grams Ans balkfdoaks;
Answer:
1.505×10^23 atoms of lead
Explanation:
Volume of lead in the lungs = total volume of lungs = 5.60L
1 mole = 22.4L
5.6L of lead = 5.6/22.4 = 0.25 mole
From Avogadro's law
1 mole of lead contains 6.02×10^23 atoms of lead
0.25 mole of lead = 0.25×6.02×10^23 = 1.505×10^23 atoms of lead
Answer:
The answer to your question is V2 = 825.5 ml
Explanation:
Data
Volume 1 = 750 ml
Temperature 1 = 25°C
Volume 2= ?
Temperature 2 = 55°C
Process
Use the Charles' law to solve this problem
V1/T1 = V2/T2
-Solve for V2
V2 = V1T2 / T1
-Convert temperature to °K
T1 = 25 + 273 = 298°K
T2 = 55 + 273 = 328°K
-Substitution
V2 = (750 x 328) / 298
-Simplification
V2 = 246000 / 298
-Result
V2 = 825.5 ml