Energy is released when a solute molecule is solvated.
The concentration of the drug stock solution is 1.5*10^-9 M i.e. 1.5 * 10^-9 moles of the drug per Liter of the solution
Therefore, the number of moles present in 1 ml i.e. 1*10^-3 L of the solution would be = 1 *10^-3 L * 1.5 * 10^-9 moles/1 L = 1.5 * 10^-12 moles
1 mole of the drug will contain 6.023*10^23 drug molecules
Therefore, 1.5*10^-12 moles of the drug will correspond to :
1.5 * 10^-12 moles * 6.023*10^23 molecules/1 mole = 9.035 * 10^11 molecules
The number of cancer cells = 2.0 * 10^5
Hence the ratio = drug molecules/cancer cells
= 9.035 *10^11/2.0 *10^5
= 4.5 * 10^6
Answer:Hydrogen is placed such because it exhibits some similar characteristics of both group1 and group VII elements.
Explanation:
The reason why hydrogen is similar to group 1 metals:
#It has same valence electron and inorder achieve octet state it can lose that electron and forms H+ ion
#It acts as a good reducing agent similar to group1 metals
#It can also halides
Similarity to halogens:
#hydrogen can also gain one electron to gain noble gas configuration. It can combine with other non metals to form molecules with covalent bonding.
#It exists as diatomin molecule,H2
#Have the same electronegativity nature
#its reaction with other metal
Answer:
The reason for the suspicion was because the manner in which iodine reacted chemically as well as its other chemical properties, indicated that it belonged in the same group as chlorine and bromine, while the much heavier tellurium should be placed in the previous group
The suspicion was proved to be correct when the atomic number of tellurium was found to be 52 and that of iodine was found to be 53 by later scientists
Explanation: