answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lady_Fox [76]
1 year ago
7

Bernie helped design a magician costume for a school play. He used 5.75 feet of ribbon for the magician's wand. He used 11.75 fe

et of the same ribbon to decorate the magician's robe. If Bernie used $10.50 of ribbon in all, how much did the ribbon cost per foot?
Mathematics
2 answers:
Nonamiya [84]1 year ago
8 0

Answer:

The ribbon cost per foot $0.6 per foot

Step-by-step explanation:

Total number of ribbon used = (5.75 + 11.75) = 17.50 feet

17.50 feet of ribbon cost = $10.50

1 foot of ribbon cost = x

Cross Multiply

17.50 × x = 1 foot × $10.50

x = 1 foot × 10.50/17.50

x = $0.6

The ribbon cost per foot $0.6 per foot

Marina86 [1]1 year ago
3 0

Answer: $0.75

Step-by-step explanation:

Total amount used for the ribbons = $1.50

Total feet of ribbons used = 5.75 feet + 11.75 feet = 17.5 feet

The cost of ribbon per foot will now be:

= $10.50/17.5

= $0.6 per foot

You might be interested in
What are the measures of Arc J K and ∠KIJ?
expeople1 [14]

Answer:

104 and 52

Step-by-step explanation:

just did the assignment on edgen

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of these is longest distance 0.1203km or 123m or 1230cm or 12030mm
bogdanovich [222]
<h3>Answer: 123 meters is the longest </h3>

============================

Work Shown:

Convert everything to the same unit. I'm going to convert everything to meters

0.1203 km = 120.3 meters (multiply by 1000)

1230 cm = 12.3 meters (divide by 100)

12030 mm = 12.03 meters (divide by 1000)

------------------

The four distances we have are: 120.3 meters, 123 meters, 12.3 meters, 12.03 meters. We see that 123 meters is the longest.

7 0
1 year ago
Which circle has a radius that measures 10 units?
ZanzabumX [31]

Answer:

dav d

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A collection of 108 coins containing only quarters and nickels is worth $21. A table titled Coin Collection showing Number of Co
harina [27]

Answer:

q = 108-n

Step-by-step explanation:

Given: 108 coins containing only quarters and nickels

q = 108-n

since total number of coins is 108, and n= number of nickels

If you want to know how many of each kind of coin, read on:

First solve the number of quarters and nickels.

If all 108 coins are quarters, the value is 108*0.25 = $27

Since this value exceed the actual by 27-21 = $6,

we replace a number of quarters by nickels.

Each replacement will reduce the value by 25 - 5 = 20 cents = 0.2 dollars.

So it will take 6/0.2 = 30 replacements.

Therefore there are 108-35 = 78 quarters and 30 nickels.

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Adam sells medical magazine and books. the table shows price for both Magazine £8
kumpel [21]

Adam earned a total of £265.10 last week.

Step-by-step explanation:

Step 1; Adam earns a basic pay of £200 each week. He earns 10% of the magazine price for each sold  and 15% of the book price for each sold. Each magazine costs £8 and each book costs £15. He sells 42 magazines and 14 books.

Money earned for selling a magazine = 10% × £8 = 0.10 × £8 = £0.80,

Money earned for selling a book = 15% × £15 = 0.15 × £15 = £2.25,

Money earned for selling 42 magazines = 42 × £0.80 = £33.60,

Money earned for selling 14 books = 14 × £2.25 = £31.50,

Money earned for selling 42 magazines and 14 books = £33.60 + £31.50 =  £65.10.

Step 2; Now we have to calculate his last week's salary which is his weekly pay and his earnings from selling magazines and books. We found that he earned £31.50 from selling books and magazines. His weekly salary is £200.

Last week's salary =  £200 +  £65.10 = £265.10.

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The owner of a candy store wants to mix some peanuts worth $3 per pound, some cashews worth $10 per pound, and some Brazil nuts
    8·1 answer
  • A gallon of Moo Milk costs \$5.12$5.12dollar sign, 5, point, 12. What is the price, in dollars, of an 888 ounce glass of Moo Mil
    12·2 answers
  • Seth has four plaid shirts and five solid colored shirts hanging together in a closet in his haste to get ready for work he rand
    8·1 answer
  • A shirt costs $19.85. If a customer has a coupon that will save her $2.50 on the price of the shirt, how much will she pay for t
    7·2 answers
  • James and Terry open a savings account that has a 2.75% annual interest rate, compounded monthly. They deposit $500 into the acc
    10·1 answer
  • Three friends—Elaine, Kelly, and Shannon—all start for their college volleyball team. Each plays a different position: setter, m
    11·1 answer
  • There are four defenders on a soccer team. If this represents 20 percent of the players on the team, which equation can be used
    7·2 answers
  • What is the inverse of the given coordinates: (1, 2) (3, 8) (-3, 6)?
    14·1 answer
  • Here are the ingredients to make 12 cupcakes.
    5·1 answer
  • Dan is helping to build a stage for a concert.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!