The way how <span>data is not actually obtained from the experiment represented in a line graph is defnitely that </span><span>a colored line with a broken line. It is a well known fact that to obtain the actual data from the experiment you there should be plotted points on the line. Hope it will help you! Regards.</span>
The net ionic equation of borax hydrolysis would be:
<span>Na2B4O7 + 7H2O-----------------> 2 NaOH + 4 H3BO3
</span>
Wherein 2 moles of sodium hydroxide and 4 moles of boric acid are produced by the hydrolysis.
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
Answer:
The final volume is 39.5 L = 0.0395 m³
Explanation:
Step 1: Data given
Initial temperature = 200 °C = 473 K
Volume = 0.0250 m³ = 25 L
Pressure = 1.50 *10^6 Pa
The pressure reduce to 0.950 *10^6 Pa
The temperature stays constant at 200 °C
Step 2: Calculate the volume
P1*V1 = P2*V2
⇒with P1 = the initial pressure = 1.50 * 10^6 Pa
⇒with V1 = the initial volume = 25 L
⇒with P2 = the final pressure = 0.950 * 10^6 Pa
⇒with V2 = the final volume = TO BE DETERMINED
1.50 *10^6 Pa * 25 L = 0.950 *10^6 Pa * V2
V2 = (1.50*10^6 Pa * 25 L) / 0.950 *10^6 Pa)
V2 = 39.5 L = 0.0395 m³
The final volume is 39.5 L = 0.0395 m³
Answer:
The time required for the coating is 105 s
Explanation:
Zinc undergoes reduction reaction and absorbs two (2) electron ions.
The expression for the mass change at electrode
is given as :

where;
M = molar mass
Z = ions charge at electrodes
F = Faraday's constant
I = current
A = area
t = time
also;
=
; replacing that into above equation; we have:
---- equation (1)
where;
A = area
d = thickness
= density
From the above equation (1); The time required for coating can be calculated as;
![[ \frac{20 cm^2 *0.0025 cm*7.13g/cm^3}{65.38g/mol}*2 \frac{moles\ of \ electrons}{mole \ of \ Zn} * 9.65*10^4 \frac{C}{mole \ of \ electrons } ] = (20 A) t](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%20%5Cfrac%7B20%20cm%5E2%20%2A0.0025%20cm%2A7.13g%2Fcm%5E3%7D%7B65.38g%2Fmol%7D%2A2%20%5Cfrac%7Bmoles%5C%20of%20%5C%20electrons%7D%7Bmole%20%5C%20of%20%5C%20Zn%7D%20%2A%209.65%2A10%5E4%20%5Cfrac%7BC%7D%7Bmole%20%5C%20of%20%5C%20electrons%20%7D%20%20%5D%20%3D%20%2820%20A%29%20t)

= 105 s
In nature, boron is monoatomic. Therefore, its formula is B.
On the other hand, fluorine is diatomic. Therefore, its formula is F2
Now, the basic unbalanced equation is:
B + F2 .........> BF3
Now, we need to balance this equation. As you can see, we have two fluorine moles entering the reaction and 3 formed in the products.
Balancing the equation, we will reach the following balanced reaction:
2B + 3F2 .......> 2BF3