Answer:
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s
Explanation:
By applying Bernoulli equation between point 1 and 2

At the point 1
P₁=0 ( Gauge pressure)
V₁= 0 m/s
Z₁=3 m
At point 2
P₂=0 ( Gauge pressure)
Z₂= 0 m/s

Now by putting the values




V₂= 5.42 m/s
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s
Work formula:
W = F * d
F 1 = 40 N, d 1 = 6 m;
F 2 = 30 N; d 2 = 6 m.
W ( Cindy ) = 40 * 6 = 240 Nm
W ( Andy ) = 30 * 6 = 180 Nm
The difference of their amounts if work:
240 Nm - 180 Nm = 60 nm
hope it helps!
There are two possible answers:
<span>- it can move out to a higher electron shell
- </span><span> it can stay in its original shell
</span><span>
In fact, sunlight consists of photons. When sunlight hits an electron, the electron can absorbs a photon, so it gains energy: as a result, the electron can move to a higher electron shell, which corresponds to a high energy level in the atom, if the energy given by the photon is at least equal to the energy difference between the two levels. However, if the photon energy is not large enough, the electron will stay in the same shell.</span>
Answer:
Fnet=7200 N
Explanation:
Fnet=mass x acceleration
mass= 1600kg acceleration=4.5m/s^2