Answer:
H = 109.14 cm
Explanation:
given,
Assume ,
Total energy be equal to 1 unit
Balance of energy after first collision = 0.78 x 1 unit
= 0.78 unit
Balance after second collision = 0.78 ^2 unit
= 0.6084 unit
Balance after third collision = 0.78 ^3 unit
= 0.475 unit
height achieved by the third collision will be equal to energy remained
H be the height achieved after 3 collision
0.475 ( m g h) = m g H
H = 0.475 x h
H = 0.475 x 2.3 m
H = 1.0914 m
H = 109.14 cm
Answer:
σ₁ =
C/m²
σ₂ =
C/m²
Explanation:
The given data :-
i) The radius of smaller sphere ( r ) = 5 cm.
ii) The radius of larger sphere ( R ) = 12 cm.
iii) The electric field at of larger sphere ( E₁ ) = 358 kV/m. = 358 * 1000 v/m


Q₁ = 572.8
C
Since the field inside a conductor is zero, therefore electric potential ( V ) is constant.
V = constant
∴

=
C
Surface charge density ( σ₁ ) for large sphere.
Area ( A₁ ) = 4 * π * R² = 4 * 3.14 * 0.12 = 0.180864 m².
σ₁ =
=
=
C/m².
Surface charge density ( σ₂ ) for smaller sphere.
Area ( A₂ ) = 4 * π * r² = 4 * 3.14 * 0.05² =0.0314 m².
σ₂ =
=
=
C/m²
Answer:
<h3>The answer is 4.53 kgm/s</h3>
Explanation:
The momentum of an object can be found by using the formula
<h3>momentum = mass × velocity</h3>
From the question
mass = 62 g = 0.062 kg
velocity = 73 m/s
We have
momentum = 0.062 × 73 = 4.526
We have the final answer as
<h3>4.53 kgm/s</h3>
Hope this helps you
Answer:395.6 m/s
Explanation:
Given
mass of bullet 
mass of wood block 
Length of string 
Center of mass rises to an height of 
initial velocity of bullet 
let
and
be the velocity of bullet and block after collision
Conserving momentum
-------------1
Now after the collision block rises to an height of 0.38 cm
Conserving Energy for block
kinetic energy of block at bottom=Gain in Potential Energy




substitute the value of
in equation 1

