When the concentration is expressed in molality, it is expressed in moles of solute per kilogram of solvent. Since we are given the mass of the solvent, which is water, we can compute for the moles of solute NaNO3.
0.5 m = x mol NaNO3/0.5 kg water
x = 0.25 mol NaNO3
Since the molar mass of NaNO3 is 85 g/mol, the mass is
0.25 mol * 85 g/mol = 21.25 grams NaNO3 needed
3 valence electrons are transferred in the formation of the compound potassium nitride because nitrogen needs 3 valence electron to become stable, or to have the electron configuration of noble Gases.
Ideal solutions obey Raoult's law, which states that:
P_i = x_i*(P_pure)_i
where
P_i is the partial pressure of component i above a solution
x_i is the mole fraction of component i in the solution
(P_pure)_i is the vapor pressure of pure component i
In this case,
P_benzene = 0.59 * 745 torr = 439.6 torr
P_toluene = (1-0.59) * 290 torr = 118.9 torr
The total vapor pressure above the solution is the sum of the vapor pressures of the individual components:
P_total = (439.6 + 118.9) torr = 558.5 torr
Assuming the gas phase also behaves ideally, the partial pressure of each gas in the vapor phase is proportional to its molar concentration, so the mole fraction of toluene in the vapor phase is:
118.9 torr/558.5 torr = 0.213
Each nitrogen molecule had 2 Nitrogen atoms.
So 2 moles of nitrogen gas molecules will have 4 moles of nitrogen atoms.Answer is 2moles
Answer:
a, b
Explanation:
Electrolytes dissociate to make ions, because of it they conduct electricity.