<u>Given:</u>
Concentration of Ba(OH)2 = 0.348 M
<u>To determine:</u>
pOH of the above solution
<u>Explanation:</u>
Based on the stoichiometry-
1 mole of Ba(OH)2 is composed of 1 mole of Ba2+ ion and 2 moles of OH- ion
Therefore, concentration of OH- ion = 2*0.348 = 0.696 M
pOH = -log[OH-] = - log[0.696] = 0.157
Ans: pOH of 0.348M Ba(OH)2 is 0.157
Answer:
n NaHCO3 = 9.6 E-3 mol
Explanation:
balanced reaction:
- 2 NaHCO3(s) + H2SO4(ac) ↔ Na2SO4(ac) + 2 CO2(g) + 2 H2O(l)
- assuming a concentration of H2SO4 6M....normally worked in the lab
⇒ n H2SO4 = 8 E-4 L * 6 mol/L = 4.8 E-3 mol H2SO4
according to balanced reaction, we have that for every mol of H2SO4 there are two mol of NaHCO3 ( sodium bicarbonate)
⇒ mol NaHCO3 = 4.8 E-3 mol H2SO4 * ( 2 mol NaHCO3 / mol H2SO4 )
⇒ ,mol NaHCO3 = 9.6 E-3 mol
So 9.6 E-3 mol NaHCO3, are the minimun moles necessary to neutralize the acid.
Answer:
will have a greater partial charge.
Explanation:
A polar covalent bond is defined as the bond which is formed when there is a low difference of electronegativities between the atoms, thus resulting in charge difference. Example: 
Non-polar covalent bond is defined as the bond which is formed when there is no difference of electronegativities between the atoms and thus there is no charge difference. Example: 
Ionic bond is formed when there is complete transfer of electron from a highly electropositive metal to a highly electronegative non metal. The electronegative difference between the elements is high. The charges on cation and anion neutralise each other. Example: 
Thus as
will have greater partial charge.
Answer:
B) -4.1 units
Explanation:
According to this question, a state property X has a value 89.6 units. It undergoes the certain changes as follows:
- first increase by 3.6 units
- then increase by another 18.7 units
- then decrease by 12.2 units
- and finally attains a value of 85.5 units
This can be mathematically represented by 89.6 - {3.6 + 18.7 - 12.2 - x) = 85.5
To get x, we say;
89.6 + 3.6 = 93.2
93.2 + 18.7 = 111.9
111.9 - 12.2 = 99.7
99.7 - 85.5 = 14.2units.
The changes that occured is represented as follows:
= (3.6 + 18.7) - (12.2 + 14.2)
= 22.3 - 26.4
= -4.1 units
Answer:

Given: Mass of books = 6.5 kg
Mass of CD's = 1.5 kg
Mass of DVD's = 2.0 kg
Total mass = 6.5 kg + 1.5 kg + 2.0 kg = 10 kg


