Answer:
the value of molar absorptivity is 229000 
Explanation:
given data
phenol phthalein solution = 0.050 g
total volume = 100.0 ml
dilute = 100.0 ml
diluted sample = 0.18
solution
we get here concentration that is express as
concentration = ( mass of solute × 1000 ) ÷ ( molar mass of solute × volume of solution ) .............1
put here value
concentration =
concentration = 0.00157 M
and here dillution equation is express as
c1 × v1 = c2 × v2 .................2
here c1 and c2 is initial and final concentration
and v1 and v2 is initial and final volume
put here value
0.001571 × 0.050 = c2 × 100
c2 = 7.855 ×
M
and
now we get molar by absorbance equation that is
A = E × C × l ................3
here A is absorbance and E is molar and c is absorptivity and l is path length
put here value
0.18 = E × 7.855 ×
× 1
E = 229000 
Simply put, MA = Force Out / Force in. That's the way it is usually stated. The force out is normally what you need to move. The force in is what you need to supply to get the force out. Most machines will give you an MA of more than 1. Some (like your arm) will give you less than 1 and others (like this one) will give you exactly one.
This one is frictionless, otherwise it would slip into less than one if it had friction.
Answer B
Actually mass and weight are two different things but most people did not understand the difference between them. And they are used synonymously on the earth. Mass is the measure of the amount of matter and weight is the measure of how the force of gravity acts on the mass that is Weight = mass x force of gravity. And they are also directly proportional to each other that is also the reason both terms are used synonymously.
Answer:
Explanation:
Here we have the mass of CO₂ added = 340 g
From

We have, where the molar mass of CO₂ is 44.01 g/mol
Therefore,

71. Included drawing attached
72. Here we have the pressure of the gas given by Charles law which can be resented as follows;

Where:
P₁ = Initial pressure = 6.1 atmospheres
P₂ = Final pressure
T₁ = Initial Temperature = 293 K
T₂ = Initial Temperature = 313 K
Therefore,

Answer:
Two non bonded electron pairs and four bonded electron pairs
Explanation:
An image of the compound as obtained from chemlibretext is attached to this answer.
The ion ICl4- ion, is an AX4E2 ion. This implies that there are four bond pairs and two lone pairs of electrons. As expected, the shape of the ion is square planar since the lone pairs are found above and below the plane of the square. This is clear from the image attached.