A pure substance or a homogeneous mixture consists of a single phase. A heterogeneous mixture consists of two or more phases. When oil and water are combined, they do not mix evenly, but instead form two separate layers.
Answer:
mass of U-235 = 15.9 g (3 sig. figures)
Explanation:
1 atom can produce -------------------------> 3.20 x 10^-11 J energy
x atoms can produce ----------------------> 1.30 x 10^12 J energy
x = 1.30 x 10^12 / 3.20 x 10^-11
x = 4.06 x 10^22 atoms
1 mol ----------------------> 6.023 x 10^23 atoms
y mol ----------------------> 4.06 x 10^22 atoms
y = 0.0675 moles
mass of U-235 = 0.0675 x 235 = 15.8625
mass of U-235 = 15.9 g (3 sig. figures)
Answer:
You will get 5.0 g of hydrogen.
Explanation:
As with any stoichiometry problem, we start with the balanced equation.
Sn
l
+
2HF
→
SnF
2
+
H
2
Moles of H
2
=
2.5
mol Sn
×
1 mol H
2
1
mol Sn
=
2.5 mol H
2
Mass of H
2
=
2.5
mol H
2
×
2.016 g H
2
1
mol H
2
=
5.0 g H
2
Answer:
If I remember correctly it should be 10^7 meters.
Explanation:
The answer to this question would be CrO3 or H2SO4. These reagents would efficiently accomplish the transformation of 2-methyl-3-cyclopentenol into 2-methyl-3-cyclopentenone. The synthetic strategy is used for the bond forming and transformation of the molecule. The reagent required depends on the type of molecule.