The mass of iron block is 500 g. The amount of energy required to melt the iron block needs to be calculated. Melting means conversion of solid to liquid thus, heat of fusion is used which is 247 J/g.
From heat of fusion, 247 J of energy is released by melting 1 g of iron block. Thus, the amount of heat released by melting 500 g of iron rod will be:
H= 247 J/g× 500 g=1.23×10^{5}
Hence, option B is correct.
On temperature 25°C (298,15K) and pressure of 1 atm each gas has same amount of substance:
n(gas) = p·V ÷ R·T = 1 atm · 20L ÷ <span>0,082 L</span>·<span>atm/K</span>·<span>mol </span>· 298,15 K
n(gas) = 0,82 mol.
1) m(He) = 0,82 mol · 4 g/mol = 3,28 g.
d(He) = 10 g + 3,28 g ÷ 20 L = 0,664 g/L.
2) m(Ne) = 0,82 mol · 20,17 g/mol = 16,53 g.
d(Ne) = 26,53 g ÷ 20 L = 1,27 g/L.
3) m(CO) = 0,82 mol ·28 g/mol = 22,96 g.
d(CO) = 32,96 g ÷ 20L = 1,648 g/L.
4) m(NO) = 0,82 mol ·30 g/mol = 24,6 g.
d(NO) = 34,6 g ÷ 20 L = 1,73 g/L.
solution:
Hydration is the addition of water; hydrogenation is the addition of hydrogen.
desire rxn: _C4H6(g) + 2 H2(g)-----> C4H10(g)___dHhy = ??
knowns:
__________C4H6 + 11/2 O2 --------> 4CO2 + 3H2O______dHox = -2540.2 kJ/mole
__________4CO2 + 5H2O -----------> C4H10 + 13/2 O2___-dHox = 2877.6 kJ/mole
___________2(1/2 O2 + H2 -------------> H2O)___________2*dHox = 2(-285.8 kJ/mole)
Basic mathematics is a prerequisite to chemistry – I just try to help you with the methodology of solving the problem
Answer:
After measuring the solute, Carl should first dissolve the solid in a small amount of DI water before diluting to the total volume.
Explanation:
To ensure that all the solute dissolves in the solution, first dissolve the solid in less than the total volume of solution needed.