Answer:
The answer to your question is: 1, 2, 1, 2
Explanation:
1 Fe(s) + 2 Na⁺(aq) → 1 Fe²⁺(aq) + 2 Na(s)
Fe⁰ - 2e⁻ ⇒ Fe⁺² Oxidases
Na⁺ + 1 e⁻ ⇒ Na⁰ Reduces
1 x ( 1 Fe⁰ ⇒ 1 Fe⁺²) Interchange number of
2 x ( 2Na⁺ ⇒ 2 Na⁰ ) electrons
If we write the equation of the reaction that will take place, it is:
2HNO₃ + Na₂CO₃ → 2NaNO₃ + H₂CO3
The molar ratio of 2HNO₃ : Na₂CO₃ = 1 : 2
Therefore, we can set up the equation:
M₁V₁ = 2M₂V₂
Where the left side of the equation has the molarity and volume of HNO₃ and the right side has the molarity and concentration of Na₂CO₃. Substituting:
M₁ = (2 x 0.108 x 35.7) / 25
M₁ = 0.308 M
Answer: The molecular formula will be 
Explanation:
If percentage are given then we are taking total mass is 100 grams.
So, the mass of each element is equal to the percentage given.
Mass of C= 70.6 g
Mass of H = 5.9 g
Mass of O = 23.5 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of C =
Moles of H =
Moles of O =
Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For C = 
For H = 
For O =
The ratio of C : H: O= 4: 4:1
Hence the empirical formula is 
The empirical weight of
= 4(12)+4(1)+1(16)= 68g.
The molecular weight = 136 g/mole
Now we have to calculate the molecular formula.

The molecular formula will be=
Answer:
1. is true
Explanation:
The solubility rules apply only to salts, which are ionic compounds.
2. is false. A strong electrolyte is a salt that dissociates completely in solution. Not all salts dissociate completely. For example, a 0.36 mol·L⁻¹ solution dissociates as:
K₂SO₄ ⟶ K⁺ + KSO₄⁻ (30 %) + SO₄²⁻
Thus, K₂SO₄ does not dissociate completely into K⁺ and SO₄²⁻ ions.
3. is false. The solubility rules apply only to aqueous solutions.