For this, we need the formula:
V = k q / r
where k is the Coulombs law constant = 9 x 10^9 N
q is the charge of the hydrogen nucleus (proton) = <span>1.6 x 10^-19 C</span>
r is the distance
Simply plug in the values and solve for V
Answer:
Wet surfaces areaA=+25.3ft^2
Explanation:
Using F= K×A× S^2
Where F= drag force
A= surface area
S= speed
Given : F=996N S=20mph A= 83ft^2
K = F/AS^2=996/(83×20^2)
K= 996/33200 = 0.03
1215= (0.03)× A × 18^2
1215=9.7A
A=1215/9.7=125.3ft^2
The box is at equilibrium, so the net force on the box is zero (the force of gravity on the box is equal to the force exerted up on the box by the surface on which it rests.)
To pick up the box, our upward force must be greater than the force of gravity on the box (the weight). So, we must lift up the box with a force greater than 98 newtons. :)
I think it would be B because it is matter, since it has atoms, and it contains subatomic particles, which are smaller than atoms
Answer:
velocity = 472 m/s
velocity = 52.4 m/s
Explanation:
given data
steady rate = 0.750 m³/s
diameter = 4.50 cm
solution
we use here flow rate formula that is
flow rate = Area × velocity .............1
0.750 =
× (4.50×
)² × velocity
solve it we get
velocity = 472 m/s
and
when it 3 time diameter
put valuer in equation 1
0.750 =
× 3 × (4.50×
)² × velocity
velocity = 52.4 m/s