Answer:
9.98 m/s
Explanation:
The force acting on the particle is defined by the equation:
[N]
where x is the position in metres.
The acceleration can be found by using Newton's second law:

where
m = 150 g = 0.150 kg is the mass of the particle. Substituting into the equation,
[m/s^2]
When x = 3.14 m, the acceleration is:

Now we can find the final speed of the particle by using the suvat equation:

where
u = 8.00 m/s is the initial velocity
v is the final velocity

x = 3.14 m is the displacement
Solving for v,

And the speed is just the magnitude of the velocity, so 9.98 m/s.
Answer:
The angular velocity of Ball A will be greater than the angular velocity of Ball B when they reach the top of the hill.
Explanation:
Angular velocity can be defined as how fast an object rotates relative to a given point or frame of reference.
The question said the hill encountered by Ball A is frictionless, so Ball A will continue to rotate at the same rate it started with even when it reached the top of the hill.
Ball B on the other hand rolls without slipping over its hill, i.e there's friction to slow down its rotational motion which thus reduces how fast Ball B will rotate at the top of the hill
1. In a single atom, no more than 2 electrons can occupy a single orbital? A. True
2. The maximum number of electrons allowed in a p sublevel of the 3rd principal level is?
B.6
3. A neutral atom has a ground state electronic configuration of 1s^2 2s^2. Which of the following statements concerning this atom is/are correct?
B. All of the above.
Answer:
Testing
Explanation:
Ancient Greek philosophers lived with the ideology to simply contemplate life. This means that their whole life revolved around thinking and questioning everything. This would include creative thinking, because they would sometimes come up with theories which require creativeness. They would often debate with their friends as to why their theory should be accepted or what their opinions were on the matter. More often than not, they argued a lot, and many philosophers went against some powerful people in the community and some were even sentenced to death.
The main process they didn't/couldn't do was the testing. They could never test certain theories because they did not have the means to.
Answer
Hi,
correct answer is {D} 3.5 m/s²
Explanation
Acceleration is the rate of change of velocity with time. Acceleration can occur when a moving body is speeding up, slowing down or changing direction.
Acceleration is calculated by the equation =change in velocity/change in time
a= {velocity final-velocity initial}/(change in time)
a=v-u/Δt
The units for acceleration is meters per second square m/s²
In this example, initial velocity =2.0m/s⇒u
Final velocity=44.0m/s⇒v
Time taken for change in velocity=12 s⇒Δt
a= (44-2)/12 = 42/12
3.5 m/s²
Best Wishes!