Answer:


Explanation:
Hello,
In this case, we can compute the mole fraction of benzene by using the following formula:

Whereas n accounts for the moles of each substance, thus, we compute them by using molar mass of benzene and cyclohexane:

Thus, we compute the mole fraction:

Next, for the molality, we define it as:

Whereas we also use the moles of benzene but rather than the moles of cyclohexane, its mass in kilograms (0.08074 kg), thus, we obtain:

Or just 0.990 m in molal units (mol/kg).
Best regards.
They are considered malleable. They can be made into sheets
Happy to help! Please mark me as the brainliest!
1) Find the number of molecules in 7.88 g of sulfur
molar mass of S8 = 8*atomic mass of S = 8 * 32.0 g / mol = 256.0 g/mol
Number of moles = mass in grams / atomic mass = 7.88 g / 256.0 g / mol = 0.0308 moles
2) Find the mass of 0.0308 moles of P4
mass = number of moles * molar mass
molar mass of P4 = 4 * atomic mass of P = 4 * 31 g/mol = 124 g/mol
mass of P4 = 0.0308 moles * 124 g/mol = 3.8192g ≈ 3.82 g.
Answer: 3.82 grams of P4 will have the same number of molecules as 7.88 g of S8 (that is 0.0308 moles of molecules)
Sr(s)+Mg²+(aq)→Sr²+(aq)+Mg(s)
Number of e-'s transfered are, n=2. Equilibrium constant,
K=2.69×10∧12
ΔG=-2.303RT logK
R=gasconstant=8.314J/mol-k
T= temperature in K= 25 oC=25+273=298K
The value we get ΔG = -70922.3J. But ΔG = -nFE
n= number of e-'s transfered in the reaction =2
F= farady = 96500C
E=potential of the cell is what?
∴E = ΔG.nF
=-(-70922.3)/2×96500)
=0.367v.