Answer:

Explanation:
Hello,
a) In this case, since the heat associated with the dissolution of ammonium nitrate is positive, such reaction is endothermic as it absorbs heat.
b) Now, for computing the temperature once the dissolution is done, we apply (considering that it is a cooling process):

Nonetheless, we should first compute the moles of the mixture as:

Thus, the total absorbed heat is:

Now, the temperature is:

Best regards.
Answer:
P = 20.1697 atm
Explanation:
In this case we need to use the ideal gas equation which is:
PV = nRT (1)
Where:
P: Pressure (atm)
V: Volume (L)
n: moles
R: universal gas constant (=0.082 L atm / K mol)
T: Temperature
From here, we can solve for pressure:
P = nRT/V (2)
According to the given data, we have the temperature (T = 20 °C, transformed in Kelvin is 293 K), the moles (n = 125 moles), and we just need the volume. But the volume can be calculated using the data of the cylinder dimensions.
The volume for any cylinder would be:
V = πr²h (3)
Replacing the data here, we can solve for the volume:
V = π * (17)² * 164
V = 148,898.93 cm³
This volume converted in Liters would be:
V = 148,898.93 mL * 1 L / 1000 mL
V = 148.899 L
Now we can solve for pressure:
P = 125 * 0.082 * 293 / 148.899
<h2>
P = 20.1697 atm</h2>
Answer:
92.65256 cm^3
Explanation:
To find this, we can simply multiply all three dimensions to get the answer in cubic centimeters, and we get the answer above. If you want to be more specific, we can go by the sigfig rule and the answer would be rounded to 93 cm^3.
We can rephrase the statement with a little more specificity in order to understand the answer here.
The mass of the products can never be more than the The mass that is expected.
Out of the two, the forces between water molecules and chromium and chloride ions is greater. This is proven by the fact that chromium chloride is slightly soluble in water, about 565 grams per liter.
In order for a substance to be soluble, the attraction of the ions to the water molecules must exceed the attraction between its own molecules and the water molecules.