Answer:
Option B is the correct answer.
Explanation:
Shear stress is the ratio of shear force to area.
We have
Shear stress = 3 N/mm² = 3 x 10⁶ N/m²
Area = Area of rectangle = 10 x 10⁻² x d = 0.1d
Shear force = 50000 N
Substituting

Width of beam = 16.67 cm
Option B is the correct answer.
Answer:0.502kg
Explanation:
F4om the relation
Power x time = mass x latent heat of vapourization
P.t=ML
1260 * 15 *60 = M * 22.6 * 10^5
M= 1134000/(22.6 *10^5)
M=0.502kg=502g
D. Atoms.
Explanation:
All the matter is made of elementary particles called "atoms".
Further, an atom is made of electrons, protons and neutrons. The electrons & protons are again made of the fundamental sub-particles, electrons (leptons) and the protons(quarks).
The classification of particles is shown in the figure attached
The answer is D. Blackbody radiation. The piece of iron glows red because its temperature is around 1000 K, then yellow because its temperature is around 2800 K, and then white because its temperature is around 5500K. This shows that the spectrum of the radiation is determined by absolute temperature, as when the temperature of a blackbody radiator increases, the peak of the radiation curve moves to shorter wavelengths.
Answer:
El peso del cartel es 397,97 N
Explanation:
La tensión dada en cada segmento del cable = 2000 N
El desplazamiento vertical del cable = 50 cm = 0,5 m
La distancia entre los polos = 10 m
La posición del letrero en el cable = En el medio = 5
El ángulo de inclinación del cable a la vertical = tan⁻¹ (0.5 / 5) = 5.71 °
El peso del letrero = La suma del componente vertical de la tensión en cada lado del letrero
El peso del signo = 2000 × sin (5.71 grados) + 2000 × sin (5.71 grados) = 397.97 N
El peso del signo = 397,97 N.