Answer:
The answer to your question is molality = 0.61
Explanation:
Freezing point is the temperature at which a liquid turns into a solid if a solute is added to a solution, the freezing point changes.
Data
Kf = 1.86 °C/m
molality = ?
ΔTc = 1.13°C
Formula
ΔTc = kcm
Solve for m
m = ΔTc/kc
Substitution
m = 1.13 / 1.86
Simplification and result
m = 0.61
Answer:
The volume of the container is 59.112 L
Explanation:
Given that,
Number of moles of Oxygen, n = 3
Temperature of the gas, T = 300 K
Pressure of the gas, P = 1.25 atm
We need to find the volume of the container. For a gas, we know that,
PV = nRT
V is volume
R is gas constant, R = 0.0821 atm-L/mol-K
So,

So, the volume of the container is 59.112 L
<span>If the human body were a car, glucose would be the gasoline.
Glucose gives humans energy, we basically run on glucose, among other things, the same way a car would run on gas.
</span>
The reaction that is a double displacement reaction is the final one. Between Pb(NO3)2 and HCl.
potential energy with the heat given to the food