Answer:
Henri’s wave and Geri’s wave have the same amplitude and the same energy
Explanation:
The amplitude of a wave is the distance between the midpoint and the trough (or the crest). This is equivalent to half the distance between the trough and the crest. Therefore:
- amplitude of Henri's wave: 4 cm
- amplitude of Geri's wave: 8/2 = 4 cm
The energy of a wave is directly proportional to its amplitude.
Answer:
230
Explanation:
= Rotational speed = 3600 rad/s
I = Moment of inertia = 6 kgm²
m = Mass of flywheel = 1500 kg
v = Velocity = 15 m/s
The kinetic energy of flywheel is given by

Energy used in one acceleration

Number of accelerations would be given by

So the number of complete accelerations is 230
Given:
I=8A
t=2second
Potential difference,V=120-100=20volt
Workdone=V×i×t
=20×8×2
=320 joule.