Answer:
6.944 liters of O₂ at STP will react with 8.7 grams of C₂H₄ to form CO₂ and H₂O.
Explanation:
The balanced reaction is:
C₂H₄ + 3 O₂ ⇒ 2 CO₂ + 2 H₂O
Being the molar mass of the elements:
Then the molar mass of compound C₂H₄ is:
C₂H₄= 2*12 g/mole + 4*1 g/mole= 28 g/mole
By stoichiometry of the reaction (that is, the relationship between the amount of reagents and products in a chemical reaction), 1 mole of C₂H₄ acts. Then, being the mass of a mole of a substance, which can be an element or a compound, 1 mole of C₂H₄ is 28 g, which is the amount of mass that reacts in this case.
Then be able to apply the following rule of three: if by stoichiometry 28 grams of C₂H₄ react with 3 moles of O₂, 8.7 grams of C₂H₄ with how many moles of O₂ do they react?

moles of O₂= 0.31
The STP conditions refer to the standard temperature and pressure. Pressure values at 1 atmosphere and temperature at 0 ° C are used and are reference values for gases. And in these conditions 1 mole of any gas occupies an approximate volume of 22.4 liters.
Then we can apply the following rule of three: if by definition of STP 1 mole occupies 22.4 L, 0.31 moles how much volume will it occupy?

volume= 6.944 L
<u><em>6.944 liters of O₂ at STP will react with 8.7 grams of C₂H₄ to form CO₂ and H₂O.</em></u>