How many carbon atoms are there in a 1.3-carat diamond? Answer: 1.3 x 10^22 C atoms...
If a 1 carat = 0.20 g ... then 0.3 carat = 0.20 / 0.3 = 0.06 g
Thus, 1.3 carat = 0.26g
Find the moles first:
Moles= Grams / Mm of C
0.26 / 12.011 = 0.0216 mols of C
Atoms = Moles * Avogadro's number (6.022*10^23)
0.0216 * 6.022*10^23 = 1.3*10^22 C atoms
Hope this helps! :)
Out of the choices given, the answer which refers to a chemical property is going to be B. Water will not burn, but gasoline is flammable. The reason why is because burning and flammability are both chemical properties.
The answer for your question is <span>No. This is because in given conditions, it is not the most stable form of oxygen's element. It will not equate into zero because there will be charge remained after balancing the equation.
</span>
Answer:
The correct statements are listed below.
Explanation:
1 it only takes little energy to break O-P bonds in ATP.
2 The OH-P bond that is formed is a weak bond.
3 The breaking of the O-P bond releases energy that is stored in the bond.