The acceleration produced in a body is always in the direction of the resultant force acting on the body. Therefore, we may determine the horizontal acceleration using the horizontal force applied. To do this, we may apply the mathematical form of Newton's second law:
Force = mass * acceleration
acceleration = force / mass
Substituting the values,
a = 100 / 0.15
a = 666.7 m/s²
The acceleration of the hockey puck is 670 m/s²
The array of colors observed when viewing films of soap are caused by the interference, and from the reflections of light from two nearby surfaces (outer surface and inner surface). Among the choices, the closest answer would be B. reflection, refraction, and interference.
The elastic potential energy of the spring is 6.8 J
Explanation:
The elastic potential energy of a compressed/stretched spring is given by the equation:

where
k is the spring constant
x is the elongation of the spring
The spring constant of the spring in this problem can be found by keeping in mind the relationship between force (F) and elongation (x) (Hooke's law):

By looking at the graph and comparing it with the formula, we realize that the slope of the force-elongation graph corresponds to the spring constant. Therefore in this case,

Therefore when the spring has a elongation of
, its potential energy is

Learn more about potential energy:
brainly.com/question/1198647
brainly.com/question/10770261
#LearnwithBrainly
Answer:
a) 2 x10^7 eV
b) 2 x10^4 keV
c) 20 MeV
d) 0.02 Gev
e) 3.2 x 10^-12J
Explanation:
The potential difference = 20 x 10^6 V
The charge on the proton = 1.6 x10^-19
The work done to move the proton will be basically the proton will acquire if it accelerates.
Kinetic energy gained = ΔVq = 20 x10^6 x 1.6 x 10^-19
=3.2 x 10^-12J or 2 x10^7 eV
2 x10^7 eV = 2 x10^4 keV = 20 MeV = 0.02 Gev
Answer:
2.286 ohm
Explanation:
R1 = 16 ohm
R2 = 8 ohm
R3 = 4 ohm
They all are connected in parallel combination
Let the equivalent resistance is R.
1/R = 1/R1 + 1/R2 + 1/R3
1/R = 1/16 + 1/8 + 1/4
1/R = (1 + 2 + 4) / 16
1/R = 7 / 16
R = 16/7 = 2.286 ohm