Answer:
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s
Explanation:
By applying Bernoulli equation between point 1 and 2

At the point 1
P₁=0 ( Gauge pressure)
V₁= 0 m/s
Z₁=3 m
At point 2
P₂=0 ( Gauge pressure)
Z₂= 0 m/s

Now by putting the values




V₂= 5.42 m/s
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s
Incomplete question.The complete question is here
Determine the torque applied to the shaft of a car that transmits 225 hp and rotates at a rate of 3000 rpm.
Answer:
Torque=0.51 Btu
Explanation:
Given Data
Power=225 hp
Revolutions =3000 rpm
To find
T( torque )=?
Solution
As

As force moves an object through a distance, work is done on the object. Likewise, when a torque rotates an object through an angle, work is done.
So

Answer:
Stabilizing dunes involves multiple actions. Planting vegetation reduces the impact of wind and water. Wooden sand fences can help retain sand and other material needed for a healthy sand dune ecosystem. Footpaths protect dunes from damage from foot traffic.
Explanation:
As an object accelerates i.e., change it's velocity(either direction or speed), the position of the object depends on two factor; If the acceleration was direction based then it might have a zero displacement for eg: if it travels in circle. or it might have a net displacement if it travels in a straight line, quantitatively

where,
s = displacement
u = initial velocity
v = final velocity
a = acceleration
t = time
Now, for the hypothesis;
There is no direct relationship between fan speed and acceleration but anyways generally speaking if we do have a relationship that with more fan speed we have a larger displacement of air i.e., a more force i.e., greater acceleration
Thus, it can be said, well not exactly scientific, that with a greater fan speed there will be greater acceleration. if fan speed is increased then acceleration will be more.
:)
Answer:
The inducerd emf is 1.08 V
Solution:
As per the question:
Altitude of the satellite, H = 400 km
Length of the antenna, l = 1.76 m
Magnetic field, B = 
Now,
When a conducting rod moves in a uniform magnetic field linearly with velocity, v, then the potential difference due to its motion is given by:

Here, velocity v is perpendicular to the rod
Thus
e = lvB (1)
For the orbital velocity of the satellite at an altitude, H:

where
G = Gravitational constant
= mass of earth
= radius of earth

Using this value value in eqn (1):
