A) mass m with F1 acting in the positive x direction and F2 acting perpendicular in the positive y direction<span>
m = 5.00 kg
F1=20.0N ... x direction
F2=15.00N</span><span> ... y direction
Net force ^2 = F1^2 + F2^2 = (20N)^2 + (15n)^2 = 625N^2 =>
Net force = √625 = 25N
F = m*a => a = F/m = 25.0 N /5.00 kg = 5 m/s^2
Answer: 5.00 m/s^2
b) mass m with F1 acting in the positive x direction and F2 acting on the object at 60 degrees above the horizontal.
</span>
<span>m = 5.00 kg
F1=20.0N ... x direction
F2=15.00N</span><span> ... 60 degress above x direction
Components of F2
F2,x = F2*cos(60) = 15N / 2 = 7.5N
F2, y = F2*sin(60) = 15N* 0.866 = 12.99 N ≈ 13 N
Total force in x = F1 + F2,x = 20.0 N + 7.5 N = 27.5 N
Total force in y = F2,y = 13.0 N
Net force^2 = (27.5N)^2 + (13.0N)^2 = 925.25 N^2 = Net force = √(925.25N^2) =
= 30.42N
a = F /m = 30.42 N / 5.00 kg = 6.08 m/s^2
Answer: 6.08 m/s^2
</span>
We need the power law for the change in potential energy (due to the Coulomb force) in bringing a charge q from infinity to distance r from charge Q. We are only interested in the ratio U₁/U₂, so I'm not going to bother with constants (like the permittivity of space).
<span>The potential energy of charge q is proportional to </span>
<span>∫[s=r to ∞] qQs⁻²ds = -qQs⁻¹|[s=r to ∞] = qQr⁻¹, </span>
<span>so if r₂ = 3r₁ and q₂ = q₁/4, then </span>
<span>U₁/U₂ = q₁Qr₂/(r₁q₂Q) = (q₁/q₂)(r₂/r₁) </span>
<span>= 4•3 = 12.</span>
Answer:
We know that force applied per unit area is called pressure.
Pressure = Force/ Area
When force is constant than pressure is inversely proportional to area.
1- Calculating the area of three face:
A1 = 20m x 10 m =200 Square meter
A2 = 10 mx 5 m = 50 Square meter
A3 = 20m x 5 m = 100 Square meter
Therefore A1 is maximum and A2 is minimum.
2- Calculate pressure:
P = F/ A1 = 30 / 200 = 0.15 Nm⁻² ( minimum pressure)
P = F / A2 = 30 / 50 = 0.6 Nm⁻² ( maximum pressure)
Hence greater the area less will be the pressure and vice versa.
Answer:
A) x _electron = 0.66 10² m
, B) x _Eart = 1.13 10² m
, C) d_sphere = 1.37 10⁻² mm
Explanation:
A) Let's use a ball for the nucleus, the electron is at a farther distance the sphere for the electron must be at a distance of
Let's use proportions rule
x_ electron = 0.529 10⁻¹⁰ /1.2 10⁻¹⁵ 1.5
x _electron = 0.66 10⁵ mm = 0.66 10² m
B) the radii of the Earth and the sun are
= 6.37 10⁶ m
tex]R_{Sum}[/tex] = 6.96 10⁸ m
Distance = 1.5 10¹¹ m
x_Earth = 1.5 10¹¹ / 6.96 10⁸ 1.5
x _Eart = 1.13 10² m
C) The radius of a sphere that represents the earth, if the sphere that represents the sun is 1.5 mm, let's use another rule of proportions
d_sphere = 1.5 / 6.96 10⁸ 6.37 10⁶
d_sphere = 1.37 10⁻² mm