Answer:
Explanation:
The magnetic field in a solenoid is
B = μ₀ N / L I
Where N is the number of turns, L the solenoid length and I the current
N = B L / μ₀ I
Let's calculate
N = 5.8 10⁻³ 0.18 / 4 π 10⁻⁷ 1
N = 8.3 102 laps
N = 831 laps
Let's find the solenoid length
For this we use a rule of proportions
L_solenoid = Turns * wire diameter
L_ solenoid = 831 * 0.41 10--3
L_solenoid = 0.3407 m
We see that two turns are needed in the wire to have a length of 0.18 m
Answer:
285 seconds
Explanation:
Jenny speed is 3.8 m/s
Alyssa speed in 4.0 m/s
Alyssa starts after 15 seconds
Find the distance covered by Jenny, when Alyssa starts
Distance=Speed*time
Distance covered by Jenny in 15 seconds= 3.8×15=57m
Relative speed of the two members heading same direction will be;
4.0m/s-3.8m/s=0.2m/s
To find the time Alyssa catch up with Jenny you divide the distance to be covered by Alyssa by the relative speed of the two
Distance=57m, relative speed=0.2m/s t=57/0.2 =285 seconds
=4.75 minutes
Answer:
Explanation:
a) The net force on the box in vertical direction:
Fnet=Fg−f−Fp *sin45 °
here Fg is the gravitational force .f is the force of friction and , Fp is the pushing force.
Fnet=ma
ma=Fg−f−Fp *sin45 °
a=
=0.24 m/s²
Vf =Vi +at
=0.48+0.24*2
Vf=2.98 m/s
b)
Fnet=Fg−f−Fp *sin45 °
=Fg−0.516Fp−Fp *sin45 °
=30-1.273Fp
Fnet=0 (Because speed is constant)
Fp=30/1.273
=23.56 N