Answer:
A. 5.4 * 10^(-4) m
B. 500V
Explanation:
A. Electric potential, V is given as:
V = kq/r
This means that radius, r is
r = kq/V
r = (9 * 10^9 * 30 * 10^(-12))/500
r = (270 * 10^(-3))/500
r = 5.4 * 10^(-4) m
B. Now the radius is doubled and the charge is doubled,
V = (9 * 10^9 * 2 * 30 * 10^(-12))/(2 * 5.4 * 10^(-4) * 2)
V = 500V
The parcel will undergo projectile motion, which means that it will have motion in both the horizontal and vertical direction.
First, we determine how long the parcel will fall using:
s = ut + 1/2 at²
where s will be the height, u is the initial vertical velocity of the parcel (0), t is the time of fall and a is the acceleration due to gravity.
5.5 = (0)(t) + 1/2 (9.81)(t)²
t = 1.06 seconds
Now, we may use this time to determine the horizontal distance covered by the parcel by using:
distance = velocity * time
The horizontal velocity of the parcel will be equal to the horizontal velocity of the cruise liner.
Distance = 10 * 1.06
Distance = 10.6 meters
The boat should be 10.6 meters away horizontally from the point of release.
Answer:
6.5 m/s^2
Explanation:
The net force acting on the yo-yo is
F_net = mg-T
ma=mg-T
now T= mg-ma
net torque acting on the yo-yo is
τ_net = Iα
I= moment of inertia (= 0.5 mr^2 )
α = angular acceleration
τ_net = 0.5mr^2(a/r)
Tr= 0.5mr^2(a/r)
(mg-ma)r=0.5mr^2(a/r)
a(1/2+1)=g
a= 2g/3
a= 2×9.8/3 = 6.5 m/s^2
W=ΔKE , W=-5000j
KEinitial=(1/2)mv² , KEfinal=0j
ΔKE=-(1/2)mv²
-5000=-(1/2)(100kg)v²
v=10 m/s
The frequency of the radio wave is:

The wavelength of an electromagnetic wave is related to its frequency by the relationship

where c is the speed of light and f the frequency. Plugging numbers into the equation, we find

and this is the wavelength of the radio waves in the problem.